תא קיימות

תחום עיסוק התא ופעילותו העיקרית:

במסגרת האחריות החברתית של האיגוד הוקם בשנת 2007 תא בנושא בנייה ופיתוח בר קיימא, לטובת חשיפת התחום בקרב מהנדסי האיגוד לפרויקטים בתחום ה"בנייה הירוקה".

התא הוקם במטרה לנקוט עמדה ויצירת מודעות בקרב איגוד המהנדסים הישראלי, לתפיסת ה"בניה הירוקה" המבקשת לצמצם את ההשפעות השליליות של מבנים על הסביבה, אשר בבסיסה עומדים: ניצול יעיל וחיסכון באנרגיה בחימום ובקירור, שימוש בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה, מחזור רב ככל הניתן, ניהול נכון של פסולת הבניין וניצולה בזמן תהליך הבנייה, תחום שצובר תאוצה הן ברמת האינטרס היזמי, והן בתחום הסטטוטורי והרגולטורי.

התא מתמקד בבניית תוכניות עבודה להעשרת מהנדסי האיגוד בנושא ניהול, תכנון וביצוע פרויקטים תוך לקיחת אחריות סביבתית, על פי הידע הקיים בארץ ובחו"ל ובהתאם לתקן הישראלי ת"י 5281 בארץ וכן להכרת תקנים בינלאומיים, כמו התקן האמריקאי LEED ( Leadership in Environment and Energy Design ) ואחרים.

דרכי פעולה:

>> ייזום ימי עיון יעודים של תא בניה ופיתוח בר קיימא בתחום.

>> עריכת הכשרות וקורסים יעודים בתחום בהתאם לפעילות חברי האיגוד.

>> שילוב מושבי הרצאות בתחום הבנייה הירוקה בכנסי האיגוד הארציים למטרת הדרכות ללימוד העקרונות ודגשי ה'בנייה ירוקה' וניקוד מדדי התקן הישראלי ( אדריכלות, מערכות אלקטרו-מכניות, סביבה ).

>> עריכת ישיבות תא בנייה ופיתוח בר קיימא לדיון בפורום פנימי.

>> ייזום סיורים מקצועיים למהנדסי האיגוד בפרויקטים בתחום ה"בנייה הירוקה".

>> ייצוג האיגוד בפורומים מטעם מכון התקנים בועדות מומחים וועדות טכניות, לדיון בעדכון מהדורות בתחום הבנייה הירוקה.

>> בניית ערוץ תקשורת להפצת קשר מקצועי ( מאמרים, מידע, כנסים, היבטי "בניה ירוקה", הסמכות ועוד ) בשיתוף המועצה הישראלית לבניה ירוקה.

>> בניית שיתוף פעולה עם התעשיינים והיבואנים בתחום הטכנולוגיות והמוצרים הירוקים הנדרשים ב"בנייה ירוקה".

תחום הבנייה הירוקה הינו קפיצת מדרגה בכל הנוגע לניהול, תכנון וביצוע פרוייקטים בארץ ובעולם וצובר תאוצה הן ברמת האינטרס היזמי והן בתחום הרגולטורי. נושא אקטואלי זה נמצא כיום על סדר היום המקצועי של פרויקטי הבינוי. בשנים האחרונות החל להצטבר ידע גם בארץ הן בתחום הניהול והתכנון. כאשר גם מכוון הגורמים ההנדסיים ברשויות המקומיות מתחילה רוח חדשה של הנחייה, מתן דגשים לאכיפה, תוך רצון להשגת מודעות היזמים בנושא ועל כן, חשוב מאוד כי תחום זה יתפתח בכוון מקצועי ומכובד, לא רק כגימיק שווקי, היות והמבנה הירוק יהפוך עם הזמן לסטנדרטי ושכיח. פעילי התא מזמינים את כולם "למשוך במעלה הזרם", להצטרף לייזום, ניהול, תכנון והקמה של "פרויקטים ירוקים" אשר מובילים לאיכות תכנון וביצוע גבוהים תוך מזעור הפגיעה במשאבי הטבע.

בראש תא קיימות עומדת מהנדסת אורלי אינדיצקי

ארגונים בינלאומיים העוסקים בתחום בו עוסק התא:

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה 
המשרד להגנת הסביבה

המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה

 

הצטרפו לאיגוד המהנדסים!

האיגוד פועל להעשרה מקצועית של המהנדסים באמצעות כנסים, קורסים, ימי עיון וסיורים. בנוסף, האיגוד מעורב בחקיקה ובקבלת החלטו בדרג המדיני ודואג לקידום התקינה לתחומי ההנדסה השונים.
להצטרפות
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2022
Website created by Cyberserve