פרס צייטלין

 

פרופ' צייטלין המנוח נולד בארצות הברית בעיר בוסטון, להורים יהודים. הוא סיים את לימודיו לתואר ראשון בהנדסה אזרחית ולאחר מכן השתלם לתואר שני בהנדסת קרקע באוניברסיטת MIT בהנחיית פרופ' טיילור. במלחמת העולם השנייה התנדב לחיל ההנדסה האמריקאי והיה האחראי בתחום הנדסת קרקע על הקמתם של שדות התעופה של ארצות הברית בבריטניה ולאחר פלישת בנות הברית לאירופה לבניית עשרות שדות תעופה באירופה. על תרומתו הרבה הזו הוא קיבל את מדלית ההוקרה של חיל ההנדסה האמריקאי והועלה לדרגת קולונל.

 

לאחר שחרורו מהצבא, המשיך פרופ' צייטלין לשרת כקצין מילואים בתפקידים הנדסיים ברחבי העולם מטעם חיל ההנדסה האמריקאי. כאזרח עובד עבור צבא ארצות הברית הוא מונה לאחראי על מעבדות הקרקע של חיל ההנדסה האמריקאי בכל מערב ארצות הברית. המעבדה המרכזית מוקמה בסן פרנסיסקו לשם הועבר להתגורר עם אשתו פרנסיס ז"ל וילדיו. פרופסור צייטלין היה אחראי לתכנון וביצוע עשרות סכרים, כבישים ועבודות ציבוריות אחרות שהיו באחריות של חיל ההנדסה בהתאם להחלטות נשיאי ארצות הברית.

 

בשנת 1953 פנה אליו הטכניון בשיתוף עם תה"ל למלא את החלל שנוצר בארץ בהעדר מחלקה להנדסה וביסוס בישראל. פרופסור צייטלין הסכים לשמש מומחה מטעם האום להקמת היחידה הנדרשת, שחשיבותה הייתה קריטית לאור תנופת הבניה בארץ ותכנון פרויקט המוביל הארצי על ידי חברת תה"ל הלאומית. בהגיעו לארץ הוא חילק את זמן פעילותו בין הטכניון ותה"ל ושימש יועץ קרקע לכל הפרויקטים הלאומים ומקורות. בטכניון הוא הקדיש את זמנו לקמת היחידה האקדמית להנדסת קרקע בפקולטה להנדסה בנאית שבמרכזה המעבדה למכניקת הקרקע והשטח להוראת המקצועות הגיאוטכניים.

לאור הסכמתו להמשיך את שהותו בארץ בשנת 1965 הוא מונה על ידי נשיא הטכניון רב אלוף יעקב דורי ז"ל לפרופסור מין המניין ולחבר בפקולטה להנדסה בנאית. בתפקידו זה ולצורך רכישת הידע הוא הנחה לתואר שני או שלישי את אנשי הסגל לימים הפרופסורים אלפן, כסיף, ויסמן ז"ל, פרידמן וקומורניק.

 

פרופסור צייטלין יזם הקמת המעבדות למכניקת הקרע ודרכים עבור הוראת הסטודנטים ואת המבדקה לקרקע ודרכים של מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ שהוקמה לצורך מתן עזרה למשק הבניה בארץ בנושאי ביסוס מבנים, עבודות עפר, עבודות ציבוריות וסלילה של כבישים ומסלולים.

כחבר הסגל הבכיר בפקולטה להנדסה בנאית הוא נבחר פעמיים לתפקיד דיקן הפקולטה. בתקופתו כדיקן הוא המשיך לגייס סגל חדש לפקולטה ולעצב את ההוראה והמחקר.

 
בכל תקופת עבודתו בטכניון, הנחה לתואר שני ושלישי והדריך את הסטודנטים בפקולטה, את חברי הסגל ובוגרי הפקולטה על מנת לקדם את שם הטכניון והפקולטה בעולם. בנוסף לכך הוא יצר קשרים עם גופים טכניים בינלאומיים ומכוני מחקר באוניברסיטאות השונות. פרופסור צייטלין שיתף את חברי הסגל הצעיר בכתיבת מאמרים בעיתונות הבינלאומית ועודד אותם להשתתף בכנסים בינלאומיים. במסגרת עבודתו זו הוא ריכז ארבעה כנסים בינלאומיים שנערכו בטכניון שבהם השתתפו מאות של חוקרים ומהנדסים מכל העולם. הוא נבחר כסגן לאזור אסיה של הועד הבינלאומי למכניקת הקרקע והביסוס.

 

פרופסור צייטלין היה פעיל גם לאחר יציאתו לגמלאות והמשיך להנחות, להדריך, לחקור, לייעץ לגופים שונים ולפעול באגודת האינג'ינרים בישראל. בנוסף לפעילויות אלו הוא יזם והיה יו"ר הועדה במכון התקנים הישראלי שהכינה את תקן ישראלי
לביסוס ת"י 940.

פרופסור צייטלין היה המייסד ביחד עם אנשי הסגל שהוא בחר, של שטח הגיאוטכניקה בישראל הן בתחום האקדמי והן בתחום הבניה. הוא השאיר מורשת וחותם בתחום הגיאוטכניקה ותרם רבות להעלאת הידע והרמה ההנדסית במדינת ישראל.

הפרס על שמו, על מפעל חיים בתחום ההנדסה הגיאוטכנית בישראל, נוסד בשנת 2000 , עם פטירתו, מתרומות של חברי תא הקרקע.

 

 

מקבל הפרס לשנת 2017 ד עזי זלצמן

 

 

מקבל הפרס לשנת 2015 - מהנדס צבי לובינסקי

 

 

מקבל הפרס לשנת 2013 - מהנדס גדי ליסקביץ

 

 

 

אודות האיגוד  
אודות
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
קטגוריות הפרס והזוכים
פרסי האיגוד
פרס צייטלין
מקבל פרס צייטלין לשנת 2017
מקבל פרס צייטלין לשנת 2015
מקבל פרס צייטלין לשנת 2013
פרס סטודנטים
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
הצטרפו לשירות הודעות
ועדכונים בוואטסאפ
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013