קורס העשרה והרחבה בניהול ובתכנון נגר עילי ואגני - מחזור 2023

01/2023
 • תאריך האירוע
  31/01/2023
 • מיקום האירוע
  הקורס יתקיים חלקו ב ZOOM וחלקו באיגוד המהנדסים: בית אמות פלטינום, רחוב אפעל 25, קריית אריה פתח תקווה
 • שעת התחלה
  09:00
 • שעת סיום
  13:00
 • תקציר
  הקורס יתן מענה מקצועי ויבחן פתרונות להבנת תהליכים תכנוניים ברמות שונות ובהיבטים משפטיים בלווי וקידום פרויקטים בתחומי הנגר העילי ואגני

10 מפגשים בני ארבע שעות בימי שלישי
בין השעות 09:00 - 13:00

 החל מ 31.1.2023  עד 18.4.2023


 מרכז הקורס: אינג' ירון בן ארי
 

בין המרצים - מומחים בתחום המים ופתרונות הניקוז:

ד"ר עמיר גבעתי - על הידרולוגיה של נגר על-קרקעי
ד"ר מיכאל רונה - על איכויות מי נגר משימושי קרקע שונים בסביבות עירוניות בישראל
אינג' בועז כהן - על הנדסת ניקוז לנחלים
עו"ד צבי לוינסון - על היבטים משפטיים בניהול נגר
אינג' אברי ליבנה - על פתרונות וויסות נגר בקנ"מ ארצי
ועוד רבים אחרים...

הקורס מיועד ל:

מנהלי ומהנדסי מחלקות ניקוז, רשויות הניקוז השונות, אדריכלי ערים חברות התכנון, מהנדסים יועצים, ורגולטורים כמו כן למהנדסי הביצוע העוסקים בעבודות תשתיות ופיתוח. הוא מתאים הן למהנדסים מתחילים אשר ירחיבו השכלתם וניסיונם בנושא והן למהנדסים מנוסים המעוניינים להרחיב את הידע ואת החידושים ברגולציה והדרישות בנושא.

**************************************


הכמות השנתית הממוצעת של מי נגר, הזורמים לים התיכון, מגיעה ל-160 מיליון מטר מעוקב. מדובר במשאב מים גדול, שבפוטנציה אפשר להפיק ממנו מגוון תועלות הידרולוגיות, סביבתיות, חברתיות וכלכליות, שאינן מתממשות בשל כשלים בניהולו.

הטיפול בנגר ”נופל בין הכיסאות" של משרדים ממשלתיים, רשויות ניקוז ורשויות מקומיות; גבולות האחריות והסמכות אינם ברורים וחסרות הסכמות בדבר דרכי המימון של תשתית חיונית זו. מבחינה מקצועית, עדיין שלטת במקומות רבים הגישה המסורתית, הרואה בנגר ”מים מזיקים", שיש לסלקם במהירות האפשרית מן השטח המפותח. זאת בניגוד לתובנה שהתגבשה בשני העשורים האחרונים, כי יש לנהל את הנגר לשם השגת מטרות רבות ומגוונות, אשר מניעת נזקי הצפות היא רק אחת מהן.
הגישה החדשה פותחה בטכניון, תוך אינטראקציה עם גישות חדשניות במדינות אחרות, ואומצה במסמך המדיניות שהוכן עבור תכנית האב למשק המים. היא מבוססת על תר”מ – תכנון רגיש למים - אשר מדגיש את התועלות הטמונות בנגר לטובת האדם והטבע, ומחייב התחשבות מרבית בתנאים מקומיים, טבעיים ואנושיים. ניהול נגר בגישת תר”מ נועד להשתלב בתכניות פיתוח אזוריות, עירוניות ושכונתיות וגם בתכנון פרטני של בניינים ציבוריים ובנייני מגורים.

לאחרונה גם פורסמה תמ"א 1 חדשה המחליפה את תמ"א 34 ב' ומשנה ומגדירה כללים חדשים בנושא טיפול בנגר עירוני ואגני כמו כן לקראת פרסום מסמך מדיניות של מינהל התכנון המקנה כלים להתמודדות עם נושא הנגר וניהול הנגר העירוני, בכל נושאים אלו יעסוק הקורס כפי שיצוין להלן.
  
מטרת הקורס
הקניית ידע ומתן כלים פרקטיים לעוסקים בתחומי הטיפול בנגר ברמה המקומית והאגנית  עם דגש הן על נושאי העבודה היום יומית, אך גם על נושאי המעטפת בהם נוגעים במסגרת העבודה בתחום. הקורס יתן מענה מקצועי ויבחן פתרונות להבנת תהליכים תכנוניים ברמות שונות ובהיבטים משפטיים בלווי וקידום פרויקטים בתחומי הנגר העילי ואגני.

לעיון בתכנית הקורס לחץ כאן

עמיתי קרן ידע זכאים לקבלת מלגה עבור השתתפות בקורסים של איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות בהתאם לקריטריונים של הקרן לשנת 2023 

דמי השתתפות

שימו לב: 10% הנחה לנרשמים עד 31.12.2022
ההנחה תינתן בעת הרישום

חבר איגוד, חבר לשכת המהנדסים (מהנדסים אזרחים)     4,010 ₪
התאחדות בוני הארץ (בעלי המשרד), איגוד מהנדסי ערים,
התאחדות האדריכלים (בהצגת תעודה), ארגון העצמאים (בעל המשרד בלבד)
  4,210 ₪
אחר   4,310 ₪

חברות ממשלתיות המעוניינות לרשום מהנדסים לקורס - נא לפנות למזכירות האיגוד להרשמה בטל: 03-7524075 או במייל ל- [email protected] 

                           להרשמה פרטית                  להרשמה ארגונית/קבוצתית

מעוניינים במידע נוסף? מלאו טופס זה

                    

 

הצטרפו לאיגוד המהנדסים!

האיגוד פועל להעשרה מקצועית של המהנדסים באמצעות כנסים, קורסים, ימי עיון וסיורים. בנוסף, האיגוד מעורב בחקיקה ובקבלת החלטו בדרג המדיני ודואג לקידום התקינה לתחומי ההנדסה השונים.
להצטרפות
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2022
Website created by Cyberserve