מחקר בנושא: בחינת ההשפעה של מנהל פרויקט מטעם היזם על התוצאות של פרויקטי בנייה.

תגיות:
05/09/19
המחקר נערך ע"י יחיאל רוזנפלד, חנן בן עוז ושרי ברד תורגמן, מהמכון הלאומי לחקר הבנייה

 

מובא לעיונכם מחקר שנערך ע"י יחיאל רוזנפלד, חנן בן עוז ושרי ברד תורגמן, מהמכון הלאומי לחקר הבנייה, בנושא: בחינת ההשפעה של מנהל פרויקט מטעם היזם על התוצאות של פרויקטי בנייה.

מתוך התקציר: 


כיום, בישראל, פונקציית מנהל הפרויקט כוללת בתוכה את האחריות על הפיקוח ההנדסי, אך איננה מעוגנת בחוק, והיא מוגדרת באופן כללי בלבד. למעשה, כל אדם בישראל יכול למלא תפקיד זה, ואין כלל חובה חוקית לאיישו.
כתוצאה מכך, וכפי שעולה ממחקרי העבר, השפעתו של מנהל הפרויקט בישראל על איכות מוצר הבניה מוגבלת ביותר. על מנת לשפר את תפוקות ענף הבניה, ובכך להשיג את יעדי הצמיחה החזויים, עולה הצורך בהגדרה ברורה של מנהל הפרויקט, ובפרט נדרש להגדיר את ההסמכה והידע הנדרשים ממנהל הפרויקט ואת תחומי אחריותו.

המלצתה של ועדת זיילר, שהוקמה בעקבות אסון ורסאי, בנוגע לנוכחותו של מנהל הפרויקט מטעם היזם בכל סוג בנייה, מתחברת היטב עם תוצאות מחקרי עבר אשר בהם נקבע כי על אף שבמרבית פרויקטי הבנייה בישראל יש ליקויי בנייה, היזם, באמצעות המפקח מטעמו, זיהה רק חלק קטן מליקויים אלה. קרי, פונקציית המפקח לבדה, כפי שהיא מוגדרת ומיושמת כיום, אינה יעילה במניעת כשלים וזיהוי ליקויים.

באמצעות סקירה ספרותית, ניתוח כמותי סטטיסטי וניתוח איכותני מעמיק של פרויקטי בניה בארץ, ותוך השוואה למצב במדינות מפותחות אחרות, מחקר זה מתווה קווים מנחים להגדרת תפקידו של מנהל הפרויקט מטעם היזם בפרויקטי בניה.

מטרתו העיקרית של המחקר הייתה לבחון את מידת השפעתו של מנהל פרויקט מטעם היזם על תוצאות הפרויקט, ובכללן – עמידה ביעדי הפרויקט מבחינת תקציב, לוחות זמנים ואיכות, וכן להגדיר מנגנון פיקוח יעיל לצורך גילוי מוקדם של כשלים וליקויי בנייה ומניעתם, וזאת על מנת לסייע בגיבוש מדיניות לגבי מעמדו הסטטוטורי של מנהל הפרויקט מטעם היזם בענף הבנייה בישראל.
 
להמשך קריאת התקציר לחץ כאן
 
לקריאת המחקר המלא לחץ כאן
 
 
 
 
חזרה»
חדשות  
הודעות וחדשות
האיגוד בתקשורת
ניוזלטר- מידע ועדכון מקצועי למהנדס
רגולציה וקשרי ממשל
מדור צעירים באיגוד
פורום בטיחות
אינדקס חברות
מחקרים ומאמרים
מגזין הנדסת בנייה ותשתיות
עתונות מקצועית
פסקי דין וענייני חוק
CTBUH - המועצה העולמית לבנייה גבוהה
תקנים להערות הציבור
חדשות fib
עדכונים פרוטוקולים ומסמכים
תרומה לקהילה
האסיפה הכללית של האיגוד
בחירות 2016 באיגוד
מאגר מידע
בחירות 2018 באיגוד
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
הצטרפו לשירות הודעות
ועדכונים בוואטסאפ
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013