תא תנועה ותחבורה

תחום עיסוק התא ופעילותו העיקרית:
 

תכנון תנועה ותחבורה הוא מקצוע ייחודי שתרומתו חיונית לתהליך התכנון העירוני והוא תופס היום תפקיד מרכזי בהשפעה על תהליכי התכנון. למהנדס תנועה ותחבורה מעמד רם בפני ועדות התכנון המעניקות לו עד כדי זכות וטו על תכניות פיתוח.
בחמש השנים האחרונות פורסמו הנחיות חדשות לתכנון רחובות בערים. ההנחיות מפורטות בכרכים הבאים:
"מרחב הרחוב", "תנועת הולכי רגל", "תנועת אופניים", "תנועת רכב מנועי" ו-"תנועה בצמתים", ובנוסף ספר תמרורים חדש בשנת 2010.
כמו כן, הוציאה "נתיבי ישראל" הנחיות חדשות לתכן גיאומטרי של דרכים בין עירוניות.
ההנחיות הנ''ל (העירוניות) נשאו את הכותרת " להחזיר את הרחוב להולכי הרגל" דהיינו הן קבעו את סדר העדיפויות בתכנון תחבורה עירונית כשבראש העדיפות עומד הולך הרגל. יחד עם ההנחיות לתכנון אזורי מיתון תנועה וההצעות לתקני חניה מופחתים, מטים את האיזון, שפעם שם את הדגש בעיקר על כלי רכב פרטיים לקיצוניות שניה של דיכוי השימוש ברכב פרטי.
במדינה בה התחבורה הציבורית אינה מתפקדת כראוי הן מבחינת הכיסוי הגיאוגרפי והן מבחינת לוחות זמנים, נזקיה עלולים לעלות על תועלתה, דהיינו הפתרון לכך הינו האיזון שיתפתח עם הסדרת התחבורה ציבורית יעילה שתפעל 7 ימים בשבוע וברוב שעות היממה.
נושא תקני החניה אף הוא נמצא בפיגור ניכר לאור העובדה שתקן החניה התקף הינו משנת 1983 ועד היום טרם אומץ רשמית תקן חניה חדש. חשוב לציין שזלזול בצורך חניה למגורים ולתעסוקה משפיע על איכות החיים ומשפיע באופן דרמטי על החוזק הכלכלי של ערים מסוימות בהן מצאי החניה גדול יותר.
 

קיימת מצוקה הקשה במציאת מהנדסי תנועה ותחבורה שיחליפו את הדור שיוצא לגמלאות. שילוב של תעריפים אנכרוניסטים שגורמים לשכר נמוך למהנדסים, וכישלון בשיווק המקצוע הנפלא שלנו, גורמים למחסור שרק ילך ויגבר. 
ובכל זאת, נימה חיובית היא שאנו עוסקים במקצוע המשלב בתוכו מרכיבים של התפתחות טכנולוגית, הנדסית וחברתית. אין הרבה מקצועות כמו שלנו, מעניינים ומרתקים, המשפיעים על איכות החיים באופן ישיר ודרמטי.

 

 בראש תא תנועה ותחבורה עומד מהנדס דן גוליק

 

פעילות במסגרת התא:

 

הכנס ה-6 לתחבורה ותשתיות

אודות האיגוד  
אודות
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
הצטרפו לשירות הודעות
ועדכונים בוואטסאפ
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013