דבר יו"ר האיגוד לעיתון בנייה ותשתיות גיליון אוגוסט 2018

 

 

 

 

 

 


חברי האיגוד, מהנדסות ומהנדסים יקרים,

 
בדבר יו"ר זה שתי פרדות ברמה האישית.

 
נפרדנו בחודש שעבר מחבר יקר וחבר ועד חשוב באיגוד מהנדס ראובן לבאון ששימש כיו"ר תא תשתיות תחבורתיות. בעיתון שלפניכם כתבה נרחבת על ראובן ופועלו וכן סקירה של דברים (כולל דברים שנאמרו על ידי) לזכרו.
ראובן היה איש מיוחד במינו ומוערך על ידי רבים מאתנו. הוא היה מחנך ברוחו ובאישיותו אשר גידל וחנך דורות של מהנדסים בכל התפקידים החשובים אותם מילא במהלך הקריירה המקצועית שלו.

 
היו שהוטעו על ידי דרכו הניהולית המיוחדת, דרך של השפעה, דוגמא אישית וחינוך (להבדיל מדרך של הוראות והנחיות) לחשוב שהוא פחות איש מעשה מהמנהלים המוחצנים והכריזמטיים שאנו רגילים אליהם. מעבודה אישית צמודה של כ – 44 שנה עם ראובן בתפקידיו השונים אוכל להעיד על יכולותיו והישגיו המדברים בעד עצמם.
אני רואה בראובן שראיתי בו את המנטור שלי מודל לחיקוי אליו אני שואף. מודל של מהנדס מעורב ובעל ידע מולטי דיסציפלינרי שאינו מנהל את הפרויקטים עליהם הוא אחראי אלא מוביל ומנחה אותם תוך מעורבות אישית והשפעה מקצועית. כולנו צריכים לקחת דוגמא ולשאוף לדרך זו של ניהול דרך בה אנו לא רק מתכללים את הפרויקט אלא משפיעים מקצועית עליו ועל תכולתו.

אם כך נפעל יקל עלינו לשכנע את סביבתנו ליתרון המובהק של ניהול פרויקט על ידי מהנדס להבדיל מבעלי מקצועות אחרים (הנדסאים, מהנדסי תעשייה וניהול, עורכי דין). ראובן יחסר בנוף המהנדסים בענף ויחסר לי אישית. יהי זכרו ברוך.

 
פרידה נוספת, להבדיל, היא הפרידה הצפויה שלי מתפקיד יו"ר האיגוד, תפקיד אותו מילאתי ב 11 השנה האחרונות. שנים אלו בתוספת 4 שנות פעילותי כיו"ר תא ניהול מסתכמות ל 15 שנות פעילות אינטנסיבית באיגוד.
בשנים האלו וביחוד בתקופת כהונתי כיו"ר הצבתי את האיגוד בראש מעיני, נשמתי, חשבתי ופעלתי עבור האיגוד. ראיתי בתפקיד זה שליחות, פסגה מקצועית ודרך להחזיר למקצוע הנדסת הבנייה והתשתיות שבזכותו ובאמצעותו פעלתי בתפקידים רבים מאתגרים ובכירים וגם תוגמלתי כלכלית. הייתה לי זכות לייצג אתכם ולהשפיע על הדבר היקר ביותר שלנו, מקור פרנסתנו וגאוותנו המקצוע.

 
מאוד מפתה במעמד שכזה לעסוק בסיכומים ולהציג יעדים שהושגו או אחרים, שעדיין יש לשאוף אליהם אך לא אעשה זאת כאן, זה יהיה פשטני מדי. אסתפק בקביעה שלעניות דעתי האיגוד עבר כברת דרך ארוכה וטובה בשנים אלו וחיזק מאוד את תדמיתו ומעמדו בעיני חבריו, בעיני הקהילה של מהנדסי הבנייה והתשתיות, בעיני הרגולטור של המקצוע (משרד העבודה) בעיני משרדי הממשלה השונים ובכלל.
זהו איגוד אחר בכל מובן מהאיגוד אותו קיבלתי ואני רוצה להאמין שכפי שבניתי אני על היסודות הטובים שהציב היו"ר שלפני (ד"ר יואב סרנה) אני מעביר ליו"ר שיבחר איגוד בריא, חזק ובועט שאותו יוכל להוביל (כפי שעשיתי אני) על פי האג'נדה המקצועית והאישית שהוא מאמין בה.

 
היכולת של האיגוד להשפיע נובעת גם מכמות החברים הרשומים. למרות שאנו מייצגים את כלל המהנדסים האזרחיים (למעלה מ 20,000 מהנדסים רשומים) יש באיגוד רק קצת מעל 4,000 חברים. קשה לי להסביר שיעור חדירה נמוך זה העומד בסתירה לתדמית האיגוד בעיני המהנדסים כפי שהצגתי אותה לעיל. אוכל רק לשער שיש כאן שילוב של אדישות אישית יחד עם חוסר רצון של חלק מהמעסיקים לעמוד בהוצאה הכספית (הזעומה) הכרוכה בתשלום דמי החבר לעובדיהם. זה המקום כשאני נפרד מכם לבקש את אלו מכם שאינם חברים להרשם ולחזק את האיגוד הפועל למענכם.

 
בכנס השנתי ב 12 לנובמבר אעביר את שרביט היו"ר למי שיבחר בבחירות הדמוקרטיות שיערכו באופן אינטרנטי בין התאריכים 25 – 30 אוקטובר. אני מקווה ששיעור ההצבעה בבחירות יהיה גבוה וקורא לכולכם לקחת חלק בהליך החשוב של בחירת היו"ר.
אני מקווה שרבים מביניכם יירשמו וישתתפו בכנס במהלכו אעביר ליו"ר הנבחר את התפקיד ותהיה לי ההזדמנות להשמיע להם דברי פרידה ולהפרד מהם באופן אישי.


אני מבקש להודות לצוות עובדי האיגוד לדורותיו למנכ"לית הקודמת ענבל כבירי, למנכ"לית הנוכחית מיכל קרסני שבשנים האחרונות הייתה לי לשותפה אמיתית לעשייה האינטנסיבית ולכל החברים ששימשו בתפקידים שונים בהנהלה ובועד במהלך השנים שכיהנתי כיו"ר. תודה גם לעשרות הפעילים המייצגים את האיגוד בהתנדבות במוסדות השונים ותורמים את חלקם בפעילויות אותן יוזם האיגוד. הפעילות כיו"ר באיגוד וולונטרי אינה פשוטה ומחייבת שותפות לדרך ולחזון ואני אסיר תודה לכם עליה.


עיתון זה מופץ ערב ראש השנה אני מבקש לברך אתכם, את בני ביתכם ואת כל קהילת מהנדסי הבנייה והתשתיות בשנה טובה, שנת עשייה פורייה, שנת גאווה מקצועית והצלחה בכל אשר תעשו.


קשה לי לסיים ללא מילה על ההתרגשות האישית שאני חש בעצם כתיבת דברים אלו, התרגשות שתלך ותגבר ככל שיתקרב המועד בו יהיה עלי להפרד סופית מתפקיד היו"ר. אני אומנם נפרד מהתפקיד אך לא מהאיגוד. אני נשאר חבר ועד מן המניין בקדנציה הקרובה ועומד לרשות יו"ר האיגוד והאיגוד לסייע בכל נושא שאתבקש.

 

 

                                                                            אז בפעם האחרונה... שלכם,

                                                                            דני מריאן, יו"ר האיגוד

 

  

 

אודות האיגוד  
אודות
הצטרפות לאיגוד
בדיקת סטטוס חברות באיגוד
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
רישוי ורישום מהנדסים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
אינדקס חברות
צור קשר
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013