דבר היו"ר לעיתון בנייה ותשתיות- גיליון יוני 2017

 

יוני 2017

 

חברי האיגוד, מהנדסים,

 

בישיבת מועצת ההנדסה והאדריכלות בה השתתפתי לאחרונה הוצג סקר שעשה משרד הכלכלה במדגם מייצג (מעל 700) של מהנדסי מבנים אשר נרשמו בין השנים 2015-2012 בפנקס המהנדסים (במדור מבנים), אשר נמצאים בשלבי התמחות או אשר קיבלו את הרישיון שלהם בתקופה זו. מדובר בדרך כלל במהנדסים צעירים.
תוצאות הסקר אשר את חלקן אציג בהמשך מדגישות פעם נוספת את החשיבות בהכוונת המהנדסים הצעירים לקראת, במהלך ואחרי לימודיהם.

 
מהנדס בוגר מסלול הנדסת מבנים מחויב על מנת לקבל רישיון לבצע התמחות בת 3 שנים לפחות ובמעבר בחינה. מסלול הנדסת מבנים קיים בכל המוסדות המכשירים מהנדסים אזרחיים (הטכניון, אונ' באר שבע, אונ' אריאל, מכללת סמי שמעון) ורוב הבוגרים מסיימים במסלול זה הנחשב בעיני הסטודנטים מסלול יוקרתי ומהותי גם בגלל העובדה שהוא מזכה את בוגריו ברישיון שיש לצידו ייחוד פעולות.

 
למעשה (וזאת לא כל הסטודנטים יודעים) גם מי שמסיים במסלולים האחרים (ניהול, כבישים, תחבורה, משאבי מים וכ"ו) יכול לקבל רשיון מהנדס במידה ונרשם במדור המתאים אצל הרשם והוכיח לשביעות רצונה של הועדה המיעצת 3 שנים של עבודה בתחום. אומנם, הרשיון שניתן במדורים אחרים אינו מייחד למחזיקים בו פעולות שרק הם יכולים לבצע (כפי שמיוחד למהנדסי המבנים) אך הוא רשיון לכל דבר שנותני העבודה (במשרדי הניהול ובחברות הביצוע וברשויות הסטטוטוריות) דורשים כתנאי להעסקת המהנדס או מינויו לתפקיד המחייב הכשרה הנדסית בתחום מסויים.
נצרף לחוסר הידיעה הנ"ל את העובדה שחלק לא מבוטל מהמהנדסים הצעירים עם חשיפתם לשוק העבודה בוחרים לפעול (מיד או אחרי זמן לא ארוך) בתחומים שונים מהתחומים בהם התמחו. דהיינו, מהנדסים שלמדו במסלול מבנים מתחילים את התמחותם במשרד תכנון ופורשים כעבור זמן קצר לתחומי ביצוע / ניהול / פיקוח. ההבדל בשכר המשולם בתחומים אלו הוא משמעותי (לטובת עבודות השטח) אך גם המכוונות האישית של המהנדסים שאינם מעונינים באמת בעבודה משרדית ורוצים "לצאת לשטח ולנהל".

 
ולפני שנמשיך כמה נתונים מתוך הסקר:

 
• שיעור של 29% (כמעט שליש!!) מתוך המהנדסים הצעירים שנרשמו ואין ברשותם רשיון (במדור מבנים) טוענים שעיסוקם הנוכחי אינו קשור כלל או קשור באופן חלקי לתחום לימודיהם.

 

 

   

• מעל 40% מהמהנדסים שאינם בעלי רשיון חושבים / מצהירים שלא יהיו מעונינים בקבלת רשיון בעתיד.

 

 

  

• לשאלה במה אתה עוסק כיום? ענו 265 משיבים. מהסקר עולה כי למעלה מ-95% מהם עוסקים בתחומי הנדסה שאינם הנדסת מבנים או בתחומים משיקים כמו: ניהול פרויקטים, בקרה ופיקוח, בקרת איכות, חברות ביצוע, יעוץ מיגונים, קרקעות ואקוסטיקה.

 
• לשאלה מדוע אינך מעוניין בקבלת רשיון? ענו 102 משיבים בלבד. מתשובותיהם ניכר כי לדעתם, עצם הרישום כמהנדסי מבנים מאפשר להם בכל זאת לעסוק ולהתפרנס מהמקצוע, באופן המשתלם יותר כלכלית מאשר מי שיש ברשותו רישיון (בדגש על עיסוק בתחום הביצוע וניהול הפרויקטים). סיבות נוספות: קבלת רישיון כרוכה בתהליך ארוך, אשר איננו מתוגמל כלכלית באופן ראוי, חוסר עניין לעסוק בהיבטים של תכנון, קושי במציאת מקום התמחות.

 
נראה לי שהתוצאות הנ"ל מדגישות את מה שידעתי לגבי הצורך הדחוף להדריך את הסטודנטים והמהנדסים הצעירים. הסטודנטים המגיעים ללימודים עם חוסר ידע מובנה לגבי אפשרויות התעסוקה וההכשרה בוחרים באופן אינטואיטיבי בבטוח (הכשרה שיש לצידה רשיון) ולא בתחום של המקצוע שהנו בעל עניין מיוחד עבורם. הבחירה הזו מקבעת את מסלול לימודיהם (למרות שיש אפשרות תיאורטית לעבור מסלול) והמעבר מתבצע אחרי סיום לימודיהם כאשר הם פיספסו את האפשרות ללמוד חלק מהמקצועות החשובים לפעילותם המקצועית בהמשך הדרך.

 
בכל הקשור למהנדסים צעירים המתמחים בתחום המבנים למדנו מהסקר (לא הצגתי את התוצאות) על הצורך להדריך את המשרדים בהם מתמחים הסטודנטים לגבי תהליך ההתמחות והבחינה.

 
לאיגוד חלק חשוב בפעילות הנדרשת. נושא הדרכת הסטודנטים וחשיפת הענף בפניהם הועלה על ידי בפורום דקאנים וראשי יחידות של המוסדות המכשירים מהנדסים אזרחיים שהתכנס באיגוד לאחרונה. גם הכשרת והדרכת המאמנים (מהנדסי המבנים שבינינו) הוא נושא שבאחריותנו וננסה לפעול בתא מבנים למימושו.

 
לא אוכל לסיים את דברי בלי שאחזור לנושא ייחוד הפעולות. מעבר לצורך החשוב בהסדרת מקצועות הליבה בענף חלק מהבעיות הנ"ל היו נמנעות אילו לכל תחום במקצוע שלנו היה רשיון מתאים (כפי שהומלץ בועדת זיילר). הדבר היה מחדד את הדילמה שניצבת בזמן הבחירה בפני הסטודנט ומחייבת אותו לבחירה מושכלת יותר מתוך הכרה טובה יותר של הענף ואפשרויות התעסוקה בו.

 
שלכם,
דני מריאן
יו"ר האיגוד

אודות האיגוד  
אודות
הצטרפות לאיגוד
בדיקת סטטוס חברות באיגוד
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
רישוי ורישום מהנדסים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
אינדקס חברות
צור קשר
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013