דבר יו"ר האיגוד לעיתון בנייה ותשתיות גיליון ינואר 2017

 

  

 

חברי האיגוד, מהנדסים,

 
 
נושא בטיחות העובדים והעבודה באתרי הבנייה הפכה כבר מזמן לשיחת היום ו"צובעת" את הענף בצבעים בלתי מחמיאים בלשון המעטה. נכון למועד כתיבת דברי נהרגו באתרי בנייה 46 פועלים ונפגעו עשרות רבות של עובדים בסטטיסטיקה מצמררת של מוות ונכות בלתי הכרחיים. חשוב להגיד שרובם המכריע של הנפגעים הם עובדים זרים ופועלים שאינם יהודים מהשכבות החלשות ביותר בחברה הישראלית ובכלל שאין מי שיזעק את זעקתם.
כמהנדסים ומנהיגים הנדסיים חובתנו להירתם ולנקוט בפעולות מקצועיות וניהוליות למיגור הנגע והקטנת כמות התאונות והנפגעים.


בדברי בפתיחת הכנס הדו שנתי שלנו בנובמבר 2016 הכרזתי על החובה שלנו "לצאת מהבונקר", לקבל על עצמנו אחריות ולפעול בנושא. וכך אמרתי שם:
" בשנה האחרונה נשברו כל השיאים השליליים של נפגעים באתרי בנייה. נפגעים בתאונות עבודה הופכים לאירוע יום יומי. למרות שתשומת הלב הציבורית מרוכזת בנושא אנחנו לא רואים שינוי במגמה. השאלה היא מדוע? האם זו גזירת גורל? והתשובה שלי היא ממש לא!
עד לא מזמן חשבתי כמו שחושבים עדיין רבים מחברינו המהנדסים שהנושא הזה אינו באחריותנו. יש מנהלי עבודה וממוני בטיחות והם אמונים על הנושא. היום אני מבקש להגיד כאן בקול רם וברור זו אינה משימה של ממוני הבטיחות ומנהלי העבודה בלבד, זו משימה של כולנו, כל המנהלים והמהנדסים בענף הבנייה.......
....... ומה איתנו המהנדסים? מהנדסי הביצוע, המפקחים, מנהלי הפרויקטים, המתכננים? איני רואה כל דרך לדחוק את הנושא מחוץ לתחום האחריות המוסרית והמקצועית שלנו. לא יכול להיות שהתופעה שמי שאינו אחראי ישירות בחוק על בטיחות אינו מדווח / מעיר על ליקוי בטיחותי באתר פן יהפוך לאחראי תמשיך ותכה שורש במקומותינו. אם אנחנו דורשים להיות בעלי סמכות מקצועית, לקבל אחריות מקצועית אנחנו צריכים לקבל אחריות ולראות את הבטיחות כחלק מאיכות הביצוע והתכנון של הפרויקט. הקשר בין איכות ביצוע ובטיחות הוא קשר ישיר ובאתר שבו לא נשמרים כללי הבטיחות לא מתבצעת עבודה באיכות.
מהנדס מפקח או מנהל שאינו שם את הבטיחות במקום הראשון לא יוכל להביט בעצמו בראי ולהגיד "הנושא אינו באחריותי" גם אם החוק קובע אחראי לבטיחות באתר הוא כמהנדס וכממונה על הביצוע הפיקוח או התכנון אחראי לוודא את קיום התקנות והחוקים ואת אכיפתם באתר עליו הוא מופקד כמנהל ביצוע, מפקח וגם כמתכנן.
אנו המהנדסים חייבים לצאת מהבונקר ולרדת לשדה הקרב שדה קרב שבו נהרגים ונפגעים אנשים אמיתיים ולהשפיע.
אין לי ספק שתרומתנו חשובה וחיונית ואם לא נפחד לקחת אחריות ונענה לאתגר נראה שינוי במגמה ההרסנית וקיצוץ ברשימת הנפגעים המחרידה הפוגעת בעשרות משפחות והופכת את הענף שאנו כל כך אוהבים וגם מתפרנסים ממנו למלכודת מוות."

 
מהנדסי הבנייה והתשתיות פועלים בנקודות צומת חשובות ומשפיעות ביותר בנושא הבטיחות:

 
מנהלי פרויקטים – השפעה על תכנון, בחירת קבלנים תוך שילוב מדיניות איכות ובטיחות בשיקולי הבחירה וכן מתן דגש במסמכי המכרז ובמדיניות הפיקוח על קידום נושאי הבטיחות באתר.
מתכננים – השפעה על צורת הבנייה וטכנולוגיית הביצוע. שילוב שיקולי בטיחות במהלך התכנון ומתן תשומת לב לנושא בביקורי הפיקוח העליון.
מהנדסי ביצוע – אחראים ישירות על אתרי הבנייה והפעילות בהם. מהנדס הביצוע צריך להיות בקיא בדרישות החוק ובסיכוני האתר, להכין את תכנית הבטיחות יחד עם ממונה הבטיחות ומנהל העבודה ולסייע לאחרון באופן יום יומי ומתמשך במילוי תפקידו.
מפקחים – חובתם להעמיד את נושאי האיכות והבטיחות באתרי הבנייה בראש סדר העדיפויות שלהם לוודא קיום ההוראות ולנקוט מדיניות בלתי מתפשרת של 0 תקלות בטיחות.

 
חשוב לציין פעם נוספת את הקשר הישיר בין איכות ובטיחות. שיפור בהתייחסות ובתרבות של האחד משפיע באופן ישיר על משנהו וכך אנו מוצאים את עצמנו משקיעים בבטיחות ובו בזמן משפרים את האיכות וחוסכים בעלויות אי איכות והעיקר מונעים היפגעות של עובדים.

 
איגוד המהנדסים החליט לקחת על עצמו משימה להנחיל למהנדסים את הידע והיכולות הנדרשות על מנת שיוכלו לממש את אחריותם בנושא הבטיחות באתרי הבנייה.


כדי לאפשר למהנדסים לפעול באופן מקצועי בכוונת האיגוד להכשיר אותם בתחומים הבאים:

  • הדרכה בתחום החוקי / משפטי תוך הבהרת האחריות והסמכות החוקית לכל אחד מבעלי התפקידים.
  • הכשרה מקצועית והדרכה בנושא הדרישות המקצועיות בנושא בטיחות העבודה באתר ומתן כלים למימוש ושמירה על כללי הבטיחות, החוקים והתקנות החלים בנושא.
  • הדרכה בנושא מיפוי סיכוני בטיחות בהיבט ההנדסי לפני הביצוע וטיפול בהם. עריכת תכניות בטיחות לאתרי הבנייה, עדכונן ופיקוח על מימושן
  • חקירת תאונות או אירועי "כמעט ונפגע" על מנת להפיק לקחים לעתיד ולעדכן את תכניות הבטיחות.

יוקם באיגוד פורום בטיחות בין תחומי שירכז את הנושא מבחינה מקצועית.

כל הפעילויות הנ"ל כבר הותנעו ובכוונתנו לפתוח בהכשרות השונות כבר בתחילת שנת 2017.
אני קורא לכל אחד ואחד מכם לקחת אחריות, להשתתף בפעולות ההכשרה על מנת ללמוד ולדעת ולפעול כבר מרגע זה על מנת לתרום את תרומתנו בנושא חשוב ומהותי זה.

 

 
 

אודות האיגוד  
אודות
הצטרפות לאיגוד
בדיקת סטטוס חברות באיגוד
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
רישוי ורישום מהנדסים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
אינדקס חברות
צור קשר
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013