דבר יו"ר האיגוד לעיתון בנייה ותשתיות-גיליון מאי 2016

 

 

חברי האיגוד, מהנדסים,

 

 

עיתון זה אמור לצאת לאור במקביל לפתיחת הכנס החמישי לתחבורה ולתשתיות שיוזם האיגוד בעכו ולהיות מחולק במהלכו. כמי שהייה שותף בהפקתו של הכנס אין לי ספק שזה אמור להיות כנס מוצלח. התכנית המקצועית בשילוב האכסניה המיוחדת וההפקה המוקפדת של צוות האיגוד הם מתכון בטוח להצלחתו של הכנס.
אני מבקש לברך את באי הכנס, לאחל להם הרבה הנאה אישית ומקצועית ולהודות למהנדס שמוליק קרני יו"ר הכנס, למיכל מנכ"לית האיגוד ולצוות האיגוד על השקעתם.

התמחות הפכה למילה שגורה בז'רגון של בעלי המקצוע החופשיים. בעולם של פרטים רבים, טכנולוגיה מפותחת ומתפתחת ומורכבות הולכת וגוברת יש חשיבות, אפילו הכרח בהתמחות. גם אנו המהנדסים נדרשים להתמחות במקצוע שלנו כל אחד בתחומו. כבר כתבתי במסגרת דבר היו"ר בגליונות קודמים על הצורך בחדשנות, בהעזה ובמובילות הנדסית. אפשר להגיע לרמות גבוהות של התמחות רק על ידי לימוד מתמיד, סקרנות ופתיחות מקצועית ומוכנות לקחת אחריות (תוך הפגנת ידע אישי ובטחון מקצועי) על פתרונות חדשניים הצומחים על תשתית של נסיון, ידע והעזה מקצועית.

נשאלת השאלה מה היא ההתמחות הנדרשת ממנהלי פרויקטים? מה מאפיין את מקצועם, את מקצועיותם, את תפקודם היום יומי? כיצד צריך מנהל פרויקט לשאוף להתמחות? איך הוא צריך לכוון את התפתחותו המקצועית?

בניגוד להרבה תחומים בהם מנהל הפרויקט מגיע מתחומי התעשיה והניהול והתמחותו היא בהובלת תהליכים, הכנת לוחות זמנים ניהולם ומעקב אחרי התקדמות הפרויקט, בניית תקציב ניהולו ומעקב אחריו הדרישות ממנהל הפרויקט בתחום ההנדסה האזרחית שונות ובעיקר רבות יותר.
מנהל פרויקט בתחומנו הוא נציגו וזרועו המקצועית של היזם. תפקידו לשמש לא רק כ - "קואורדינטור" אלא גם כ - "אוטוריטה" – סמכות עליונה בכל הקשור להחלטות המהותיות המתקבלות במהלך הפרויקט. היזם האמור לקבל החלטות אלו אינו תמיד בעל הידע הנדרש לשאול את השאלות, להבין את התשובות ולבצע תהליך סדור של בחינת חלופות וקבלת החלטות. כאן נכנס לתמונה מנהל הפרויקט.
הוא צריך לדעת ולעשות את כל מה שמנהל פרויקט בכל תחום עושה אך, בנוסף, צריך לכוון את המהלך המקצועי של הפרויקט, להחליט על היועצים (המומחים) שיש לשתף בתכנון, לבחור אותם ולנהל את תהליך התכנון והביצוע תוך כדי כך שהוא מאתגר אותם מקצועית מתקשר את הנושאים הדרושים מול היזם ומסייע לו בקבלת ההחלטות.

על מנת למלא את תפקידו נדרש מנהל הפרויקט להיות מומחה בתחום "ניהול פרויקטים של בנייה ותשתיות" זהו תחום רחב ובמסגרתו אפשר לגזור תחומי משנה כמו "ניהול פרויקטי בנייה בתחום המבנים", בתחום התשתיות, בתחום התחבורה וכד'.
התמחות זו מחייבת אותו קודם כל להיות מהנדס אזרחי (או אדריכל). זה הוא תנאי הכרחי אך לא מספיק. ההשלמה צריכה להיות מבוססת על נסיון מקצועי רחב וביחוד על התמחות והבנה בין תחומית (במקצועות ההנדסה האזרחית). מנהל פרויקט טוב צריך להיות מסוגל להבין ברמה הבסיסית את עבודתם של כלל השותפים בפרויקט, להציב בפניהם שאלות מאתגרות ולהיות גורם משמעותי (להבדיל מגורם מתכלל טכנית) בכל החלטה מקצועית המתקבלת בפרויקט. הדבר מחייב אותו להבין לעומק את התחום בו אנו עוסקים, לחקור ולדרוש בכל נושא, להשתלם ולהרחיב את הידע הבין תחומי שלו באופן מתמיד.

הרבה תלונות נשמעות על מנהלי פרויקטים שמסתפקים בניהול והובלת התהליך בלי להשפיע על תוכנו הן מבחינת המוצר והן מבחינת ההחלטות המקצועיות המתקבלות. מנהל פרויקט כזה חוטא להתמחותו המקצועית. המחשבה שנדרש ממנו ידע גנרי הנלמד בפקולטות לתעשיה וניהול או יכול להרכש על ידי כל בעל שכל ישר (כולל מי שאינו מהנדס) שגויה היא. מנהל פרויקט שאינו מוביל ומעצב את תהליך התכנון והביצוע תוך ידע מקצועי רחב והשפעה על כלל היועצים וגם על הקבלן המבצע והיזם אינו ממלא את תפקידו כנדרש. זו היא הסיבה שלענף שלנו נכנסו "מנהלי פרויקטים" שהנם מהנדסי תעשיה וניהול, כלכלנים, עורכי דין וסתם "בעלי נסיון בשטח" שחושבים שהם מסוגלים להכנס לנעליים הרחבות של הדמות האידיאלית שניסיתי לשרטט לעיל ולמלא כראוי את תפקידו של "מנהל פרויקטים בתחום הבנייה והתשתיות".

האיגוד מנסה להגדיר במסגרת פעילותו לקביעת ייחוד פעולות במקצועות הליבה ייחוד פעולות למנהלי פרויקט. כשיוגדר יחויב המהנדס העוסק בתחום ברישוי (על בסיס הקריטריונים שהוזכרו לעיל ואחרים) ובכך תובטח ותישמר הרמה המקצועית של מנהל הפרויקט התורמת באופן ישיר לאיכות ובטיחות המוצר הבנוי.
אתם, המהנדסים העוסקים בתחום זה, נדרשים להפנים את האחריות וההתמחות הנדרשת ולשמש מודל למנהל הפרויקט הרשוי האידיאלי. ככל שתעשו כך יבינו הרגולטורים, היזמים, היועצים, הקבלנים וכל המעורבים בתחום מה הוא הערך המוסף של מנהל פרויקט אמיתי – מהנדס אזרחי בעל התמחות בין תחומית רחבה ואוטוריטה מקצועית המוביל בראש המחנה של העוסקים בהוצאת הפרויקט מהכוח אל הפועל. כך יקל עלינו לשכנע בנחיצות הגדרת המקצוע הזה כמקצוע פורמאלי בתחום ההנדסה האזרחית.

 

אודות האיגוד  
אודות
הצטרפות לאיגוד
בדיקת סטטוס חברות באיגוד
תאים מקצועים
פרסי האיגוד
פעילות האיגוד במכון התקנים
בוררים ומומחים
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
הטבות לחברים
רישוי ורישום מהנדסים
מרכז ההדרכה וההכשרה
הכשרות פנים ארגוניות
אינדקס חברות
צור קשר
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013