פסק דין- חברת מליבו נגד חב' ביטוח איילון

תגיות:
08/12/15

 

 

להלן פסק דין של ביהמ"ש המחוזי אשר קיבל את תביעתה של מליבו בניה בע"מ, שפעלה כקבלן מבצע בפרויקט מעבר תת קרקעי "רמז צפון" בעכו וחייב את איילון חברה לביטוח בע"מ לשלם לתובעת סך 7,370,928 ₪ כתוצאה מאירוע הצפה, במסגרתו עלו מי תהום והציפו חלק מעבודות הפרויקט. 

נקבע כי, מליבו רכשה פוליסת ביטוח מהנתבעת, במטרה לבטח את העבודות הקבלניות בפרויקט, איילון ביטחה את הפרויקט, על הסיכונים שטמונים בו לרבות היותה של העבודה מצויה בקרקע עשירה במי תהום. ביהמ"ש ציין כי בפוליסה על בסיס אירוע (Occurrence Basis) הצדדים לחוזה הביטוח הגדירו "מקרה ביטוח" כאירוע המזיק או המעשה הרשלני שאירע במהלך תקופת הביטוח, בנוסף, הורחבה הפוליסה ל"כל הסיכונים קבלנים", כך שלסיווגה של הפוליסה ככזו, ישנה נפקות לעניין נטל ההוכחה - בפוליסת ביטוח מסוג כל הסיכונים, על המבוטח להוכיח כי נגרם לו אובדן או נזק. 

ככלל, המבוטח אינו נדרש להוכיח את סיבת האובדן או הנזק או את דרכי התרחשותם. במקרה זה, מהנדס הביצוע של הפרויקט מטעמה של מליבו באתר ומנהל הפיקוח מטעמה של יפה נוף, לא העריכו כי קיימת אפשרות ממשית שמי תהום יפרצו אל תוך הפרויקט, מבחינתם, הצפי היה כי הפרויקט יתקדם כסדרו, בלא אירועים חריגים.
קבע כי, הן מליבו והן החברה המנהלת והמפקחת לא צפו את שעתיד להתרגש עליהם וגורמים אלה פעלו להצלחת הפרויקט והבאתו לידי סיום, כמיטב הבנתם המקצועית. משכך, מבחינה הסובייקטיבית אירוע ההצפה היה בהחלט בלתי צפוי ופתאומי המחייב את המבטחת בפיצוי מליבו.


לעיון בפסק הדין לחץ כאן

 

חזרה»
חדשות  
הודעות וחדשות
האיגוד בתקשורת
ניוזלטר- מידע ועדכון מקצועי למהנדס
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
אינדקס חברות
מחקרים ומאמרים
מגזין הנדסת בנייה ותשתיות
עתונות מקצועית
פסקי דין וענייני חוק
CTBUH - המועצה העולמית לבנייה גבוהה
תקנים להערות הציבור
חדשות fib
עדכונים פרוטוקולים ומסמכים
תרומה לקהילה
האסיפה הכללית של האיגוד
בחירות 2016 באיגוד
מאגר מידע
בחירות 2018 באיגוד
דף הבית    |   צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013