פסק דין- חברת מליבו נגד חב' ביטוח איילון

תגיות:
08/12/15

 

 

להלן פסק דין של ביהמ"ש המחוזי אשר קיבל את תביעתה של מליבו בניה בע"מ, שפעלה כקבלן מבצע בפרויקט מעבר תת קרקעי "רמז צפון" בעכו וחייב את איילון חברה לביטוח בע"מ לשלם לתובעת סך 7,370,928 ₪ כתוצאה מאירוע הצפה, במסגרתו עלו מי תהום והציפו חלק מעבודות הפרויקט. 

נקבע כי, מליבו רכשה פוליסת ביטוח מהנתבעת, במטרה לבטח את העבודות הקבלניות בפרויקט, איילון ביטחה את הפרויקט, על הסיכונים שטמונים בו לרבות היותה של העבודה מצויה בקרקע עשירה במי תהום. ביהמ"ש ציין כי בפוליסה על בסיס אירוע (Occurrence Basis) הצדדים לחוזה הביטוח הגדירו "מקרה ביטוח" כאירוע המזיק או המעשה הרשלני שאירע במהלך תקופת הביטוח, בנוסף, הורחבה הפוליסה ל"כל הסיכונים קבלנים", כך שלסיווגה של הפוליסה ככזו, ישנה נפקות לעניין נטל ההוכחה - בפוליסת ביטוח מסוג כל הסיכונים, על המבוטח להוכיח כי נגרם לו אובדן או נזק. 

ככלל, המבוטח אינו נדרש להוכיח את סיבת האובדן או הנזק או את דרכי התרחשותם. במקרה זה, מהנדס הביצוע של הפרויקט מטעמה של מליבו באתר ומנהל הפיקוח מטעמה של יפה נוף, לא העריכו כי קיימת אפשרות ממשית שמי תהום יפרצו אל תוך הפרויקט, מבחינתם, הצפי היה כי הפרויקט יתקדם כסדרו, בלא אירועים חריגים.
קבע כי, הן מליבו והן החברה המנהלת והמפקחת לא צפו את שעתיד להתרגש עליהם וגורמים אלה פעלו להצלחת הפרויקט והבאתו לידי סיום, כמיטב הבנתם המקצועית. משכך, מבחינה הסובייקטיבית אירוע ההצפה היה בהחלט בלתי צפוי ופתאומי המחייב את המבטחת בפיצוי מליבו.


לעיון בפסק הדין לחץ כאן

 

חזרה»
חדשות  
בחירות 2018 באיגוד
אינדקס חברות
הודעות וחדשות
האיגוד בתקשורת
רגולציה וקשרי ממשל
פורום בטיחות
מחקרים ומאמרים
מגזין הנדסת בנייה ותשתיות
עתונות מקצועית
פסקי דין וענייני חוק
CTBUH - המועצה העולמית לבנייה גבוהה
תקנים להערות הציבור
חדשות fib
עדכונים פרוטוקולים ומסמכים
תרומה לקהילה
האסיפה הכללית של האיגוד
בחירות 2016 באיגוד
מאגר מידע
דף הבית    |   אזור אישי    |   קישורים   |  צור קשר
עקוב אחרינו בפייסבוק
עקוב אחרינו בטוויטר
כל הזכויות שמורות איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות בישראל © 2013